Collectie
Zilver met een verhaal
Het verhaal van zilver
Hoe wordt zilver gemaakt? Wie bepaalt of een zilveren voorwerp echt is? En wat vertelt een object over de tijd waarin het is gemaakt en gebruikt?
Het Nederlands Zilvermuseum Schoonhoven vertelt het verhaal van zilver van begin tot eind. Het is het enige museum in Nederland dat dit verhaal aan de hand van de eigen collectie kan laten zien: van erts tot ontwerp en vervaardiging, van keuring tot verkoop. Ook het gereedschap, de machines en de studiematerialen waarmee goud- en zilversmeden het vak leren, maken deel uit van de collectie. Zo laat het museum zien hoeveel kennis, techniek en geschiedenis er achter een zilveren voorwerp schuilgaan.
De collectie omvat eeuwen aan zilvergeschiedenis. Je vindt er onder andere gebruiksvoorwerpen, sieraden, juwelen en zakhorloges. Samen vertellen deze objecten verhalen over het ambacht, ontwerp en dagelijks leven. Ze laten zien hoe nauw zilver verbonden is met de geschiedenis van Nederland en met Schoonhoven, de Zilverstad.
Zilver in beweging
Het verhaal van zilver blijft zich ontwikkelen. In het tentoonstellingsprogramma brengt het museum verschillende thema’s samen, presenteert het werk van hedendaagse zilversmeden en geeft jong talent de ruimte. In de Zilversmederij gebeurt dat letterlijk. Je ziet van dichtbij hoe een smid te werk gaat en hoe materiaal onder deskundige handen verandert in een voorwerp.
Ook de Vrienden van het Nederlands Zilvermuseum dragen hieraan bij. Zij organiseren lezingen en activiteiten voor zilverliefhebbers en ondersteunen het museum bij het verwerven van nieuwe objecten voor de collectie.
Kennis delen en ontdekken
Achter ieder object schuilt een verhaal. Op deze pagina lees je over bijzondere stukken uit de collectie, recente aankopen, lopend onderzoek en inhoudelijke lezingen. Zo ontdek je steeds nieuwe kanten van zilver en het vakmanschap dat erbij hoort. Meer over de uitgangspunten van het museum lees je bij onze missie.
Ook voor eigen onderzoek ben je welkom. Via de online collectie kun je zoeken naar werk van specifieke smeden en ontwerpers. Wil je het Kenniscentrum met deze reden bezoeken? Maak dan vooraf een afspraak met conservator Lucinda Timmermans via l.timmermans@zilvermuseum.nl. Zoek je een stageplaats voor onderzoek of werk je aan een publicatie? Bekijk dan de pagina vacatures.
Heb je zelf een bijzonder zilveren voorwerp en ben je benieuwd naar de herkomst, de maker of de waarde ervan? Tijdens het zilverspreekuur kun je elke laatste vrijdag van de maand terecht met vragen over je zilver. Daarnaast organiseert het museum regelmatig taxatiedagen in samenwerking met erkende taxateurs.
Ook schenkingen kunnen een waardevolle bijdrage leveren aan de collectie en aan het verhaal dat het museum vertelt. Wil je een object schenken of meer weten over schenken en nalaten? Neem dan contact op met directeur Hans November via h.november@zilvermuseum.nl of bel 0182 38 56 12.



