Miniaturen & Meesterstukken
Vakschool voor goud- en zilversmeden

Miniaturen & Meesterstukken 2025

Elk jaar biedt het Nederlands Zilvermuseum een podium aan de eindexamenstudenten van Vakschool voor edelsmeden in Schoonhoven. Met de expositie van Miniaturen en Meesterstukken zetten we jong en innovatief vakmanschap in de schijnwerpers.

De afgelopen maanden hebben de studenten van Vakschool in Schoonhoven hard gewerkt aan hun Miniaturen en Meesterstukken, en nu is het eindelijk tijd om deze meesterlijke creaties tentoon te stellen. Vanaf 9 juli tot en met de Zilvernacht zijn deze unieke eindexamenwerken te bezichtigen in onze Zilverlounge op de begane grond van het Nederlands Zilvermuseum.

Vierkant meesterstukken masker 17-07-2025 RGB-2
Miniaturen en Meesterstukken 2024-2025

Een oude traditie in ere hersteld
Tot ver in de 18e eeuw verzorgden de Gilden zelf de opleiding tot Goud- of zilversmid. Op jonge leeftijd ging je als leerling bij een zilversmid werken om uiteindelijk gezel te worden. Als je daarna het vak zeer goed beheerste mocht je – na goedkeuring door de meester waar je werkzaam was – een meesterproef afleggen. Op initiatief van een kleine groep zilversmeden uit Schoonhoven is in 2004 deze oude traditie in een nieuw jasje gestoken.

De vierdejaars eindexamenstudenten van Vakschool Schoonhoven moeten tegenwoordig hun opleiding afronden door het afleggen van een “proeve van bekwaamheid” genaamd “Meesterstuk”. De getoonde werken zijn de resultaten van het afgelopen jaar. 

Om de vaktechnische vaardigheden van de derdejaars eindexamenleerlingen te testen, moeten zij aan het einde van hun opleiding  een opdracht op schaal, oftewel ‘Miniatuur‘, voltooien.

Sponsors van “Meesterstukken 2025” zijn:
Bijou Moderne, BirGem, Fa. G.J. van den Bergh Zilverwerken, Herens & Herens & Vakschool Schoonhoven.

Scroll naar boven